Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną na całym świecie, wielu pracodawców przeszło na system pracy zdalnej. Tenże system jednakże w bardzo wielu firmach z powodzeniem funkcjonuje już od wielu lat. Ten system po prostu jest bardziej opłacalny. Poza tym współczesny świat jest bardzo dobrze przygotowany na ów system pod względem IT, jak również i pod względem procesowym oraz mentalnym. Z systemem pracy zdalnej wiąże się dosyć sporo korzyści, ale równocześnie też należy mówić o pewnych zagrożeniach.
Czy pracodawca może nakazać pracownikowi pracę zdalną? Jak najbardziej ma taką możliwość. Z drugiej strony jednak nie może nie zapewnić pracownikowi odpowiednich narzędzi, aby mógł on tę pracę wykonać.
Warunki dla pracy zdalnej
Pracownik nie musi oczywiście wykorzystywać do swojej pracy zdalnej swoje prywatne urządzenia, komputery, drukarki. Jeśli się na to zgadza, to oczywiście jest to jego dobrowolna zgoda. Pracodawca zlecając danemu pracownikowi określone obowiązki w ramach pracy zdalnej, jest obowiązany jednocześnie udostępnić mu wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywania owej pracy zdalnej. Oprócz tego oczywiście powinien jasno określić ramy obowiązków. Dzięki temu pracownik będzie miał świadomość tego, co dokładnie należy do jego obowiązków. Praca zdalna powoduje zwiększoną wydajność pracownika. Nie ma on nad sobą bezpośredniej kontroli pracodawcy, może elastycznie zorganizować swoje obowiązki, swój czas pracy, co właśnie ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie wydajności. W pracy zdalnej bardzo ważne jest jednak to, aby pracownik miał te poczucie obowiązkowości i czas przeznaczony na pracę był właściwie przez niego wykorzystany.
Narzędzia niezbędne do pracy zdalnej, który musi zapewnić pracownikowi pracodawca.
Pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na system pracy zdalnej pod warunkiem, iż zapewni mu niezbędne narzędzia do tejże pracy. Mowa jest o:
- dostępie do firmowego komputera, laptopa
- dostępie do innych niezbędnych urządzeń biurowych jak skaner, drukarka, kserokopiarka
- dostępie do oprogramowania, aplikacji firmowych, dokumentów, niezbędnych materiałów
Jest to warunek konieczny, ponieważ żaden z pracowników nie ma obowiązku korzystania ze swojego prywatnego sprzętu w celach zawodowych. Spośród wielu niezbędnych narzędzi do pracy zdalnej, należy wskazać w sposób szczególny na pakiet programów biurowych. W tym względzie wielu pracodawców, wiele firm stawia na pakiet Microsoft 365, który zapewnia niezbędne do wykonywania wydajnej pracy zdalnej. Mowa jest chociażby o dostępie do obszernego wynoszącego 1TB magazynu w chmurze, mowa o stosownych zabezpieczeniach, mowa o Microsoft Teams, dzięki któremu można organizować spotkania, udostępniać materiały, sprawnie korzystać z poczty e-mail, itp.
Praca zdalna to system, który został po części wymuszony przez aktualną sytuację na świecie. Niemniej jednak dzięki temu wielu pracodawców odkryło szerokie korzyści, jakie są z tym systemem wykonywania obowiązków zawodowych związane.
Warto również przeczytać: Microsoft 365 – najlepszy pakiet narzędzi do pracy zdalnej?