Praca zdalna jest obecnie wykonywana przez coraz szerszą grupę osób. Aby taka praca była możliwa do wykonywania, aby była ona efektywna, potrzeba jest oczywiście zaistnienia odpowiednich warunków, odpowiedniej motywacji jak również zastosowania odpowiednich narzędzi. Te ostatnie to oczywiście nic innego jak odpowiednie oprogramowanie, które pozwala łączyć się online, organizować telekonferencje, czaty, pozwala na przesyłanie różnych dokumentów, plików do każdego ze współpracowników czy też do klientów.
Kilka istotnych zasad zwiększania efektywności pracy zdalnej
Oprogramowanie jest oczywiście bardzo istotne, jest elementem kluczowym. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się na pewno pakiet biurowy Microsoft 365, aczkolwiek nie jest to jedyny element całej układanki. Poza dobrym oprogramowaniem warto zastosować się do kilku istotnych zasad zwiększających efektywność pracy zdalnej z poziomu swojego domu. Można tutaj wymienić:
- ścisłą kontrolę czasu pracy
- oddzielenie czasu pracy od czasu przeznaczonego na inne obowiązki domowe
- uzgodnienie czasu pracy oraz miejsca pracy ze swoim pracodawcą
- sztywne wyznaczenie sobie czasu przeznaczonego na pracę
- dokładne zaplanowanie całego dnia
- nie pozwalanie sobie na to, aby pracować w niestosownym ubraniu – piżama
- bardzo dokładne zaplanowanie tego, jak będzie wyglądać stanowisko pracy
- zaplanowanie czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną
- usunięcie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy
- zaplanowanie posiłków, czasu na kawę,
Właściwa motywacja elementem kluczowym
Są to elementy, o które w dużej mierze powinien zadbać sam pracownik. Niemniej jednak to właśnie pracodawca przed wysłaniem pracownika do pracy zdalnej powinien go odpowiednio zmotywować, powinien jasno i konkretnie ustalić z nim zasady owej pracy. Wprawdzie powinno zostać tutaj miejsce na pewną elastyczność, ale nie można z tą elastycznością zbyt mocno pofolgować pracownikowi. Ten powinien oczywiście być także odpowiednio zmotywowany pod względem finansowym. Otrzymane wynagrodzenie nie może być zatem niższe niż te, które pracownik by otrzymał, gdyby pracował w biurze. Zwiększenie efektywności pracy danego pracownika w dużej mierze zależy od jego rzetelności Jeśli dany pracownik nie jest w stanie odpowiednio zorganizować sobie miejsca oraz czasu pracy w domu, nie powinien wykonywać pracy zdalnej. Kluczowym elementem jest oczywiście dostęp do właściwego oprogramowania, do pakietów biurowych, dzięki którym owa praca zdalna jest nie tylko możliwa, ale jest sprawniejsza, a poszczególne operacje nie zajmują zbyt wiele czasu. Efektywność pracy zdalnej jest możliwa do uzyskania tylko i wyłącznie wówczas, gdy mamy do czynienia z poważnym podejściem do takiej pracy ze strony pracodawcy oraz pracownika. Samodyscyplina to element niezastąpiony, bez którego praca zdalna na pewno nie będzie przynosić zadowalających i wymiernych efektów. To oczywiście będzie powodować, że dana firma będzie ponosić bardzo realne straty i będzie pozostawać w tyle za konkurencją.
Warto przeczytać: Praca zdalna i użycie Microsoft 365