Jak uchronić się internetowy rachunek bankowy przed cyberprzestępcami?

Z roku na rok rośnie ilość włamań na rachunki bankowe za pośrednictwem sieci. Hakerzy wymyślają kolejne narzędzia, tworzą fałszywe strony internetowe, zbliżone pod względem graficznym do witryn znanych firm, zwiększając tym samym ilość przestępstw. Co zrobić, by nie paść ofiarą internetowych oszustów i nie stracić oszczędności?

Co warto wiedzieć o cyberprzestępczości?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IDG na zlecenie F5, 60% firm objętych ankietowaniem przyznało się do strat finansowych, stanowiących efekt działalności cyberprzestępców. Ataki internetowe mogą mieć różny charakter, a kreatywność cyberprzestępców potrafi zaskoczyć, z przeprowadzonych badań wynika jednak, że przeważającą większość niepożądanych operacji w wirtualnej rzeczywistości stanowi phishing, czyli świadome działania przestępcze, polegające na podszywaniu się pod inną osobę lub firmę w celu wyłudzenia danych wrażliwych, zainfekowania komputera bądź urządzenia mobilnego szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonienia ofiary do określonych czynności, działających na jej niekorzyść. Najczęściej stosowaną formą oszustwa w ostatnich czasach jest tworzenie stron internetowych zbliżonych wizualnie do witryn banków i instytucji publicznych oraz prośba skierowana do użytkowników o podanie loginu i hasła.

Według danych zgromadzonych i przeanalizowanych przez firmę PwC, w ostatnim czasie przestępcy działają z coraz większym wyrafinowaniem, zdobywając zaufanie ofiar. Kolejnym krokiem jest świadoma manipulacja, zmierzająca do osiągnięcia przestępczego celu. Niepokojący okazuje się także wzrost cyberataków, który w ciągu roku wzrósł aż o 50%. Według analitycznych danych szacunkowych, uzyskanych przez analityków Euromonitor International i Nielsen Report, polscy posiadacze kart kredytowych ponieśli straty oscylujące w granicach 11 mln złotych.

Zobacz również: Grasz w gry online? Co zrobić, aby uniknąć ataków hakerów i grać bezpiecznie?

Technologia narzędziem złodziei

Rozwój technologii odgrywa znaczącą funkcję na płaszczyźnie społeczno-gospodarczej. Z innowacyjnych rozwiązań korzystają nie tylko światowe koncerny, ale także mniejsze przedsiębiorstwa, a nawet osoby prywatne. Niestety, narzędzie to jest stosowane również przez cyberprzestępców, którzy skrupulatnie śledzą technologiczne nowinki, wykorzystując ich możliwości podczas wirtualnych ataków. Fakt ten zauważył m.in. Ireneusz Wiśniewski z Country Manager Poland, F5 Networks. Jego zdaniem współczesny złodziej zdecydowanie częściej niż znany od wieków łom, wykorzystuje laptop z dostępem do internetu oraz wiedzę na temat mailingu phishingowego. Co więcej, istnieje mnóstwo forów internetowych i prywatnych grup dyskusyjnych, których użytkownicy dzielą się wiedzą na temat internetowych oszustw.

Dokonywane w wyniku cyberprzestępczości oszustwa bankowe stanowią we współczesnym świecie poważne zagrożenie zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Szacuje się, że straty ponoszone przez instytucje finansowe sięgają miliardów złotych, a zatrzymanie niepożądanego procederu jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Jedyną drogą umożliwiającą zminimalizowanie działań cyberprzestępców jest aktywna współpraca instytucji finansowych oraz ich klientów. Banki powinny ostrzegać i informować, natomiast ich klienci zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania internetowych operacji bankowych, weryfikując nawet drobne wątpliwości z pracownikiem oddziału lub konsultantem bankowej infolinii. Pomocnym narzędziem są także programy antywirusowe, które umożliwiają wykrycie i zablokowanie lub usunięcie zainfekowanych plików lub niebezpiecznych stron internetowych.

Realne zagrożenia ze strony cyberprzestępców nie oznaczają jednak, że należy zrezygnować z internetowych rachunków bankowych. Wprost przeciwnie – są to rozwiązania wygodne i funkcjonalne, należy jednak zachować szczególną ostrożność i stosować się wytycznych przekazanych przez bank. Warto także nadmienić, że instytucje finansowe, korzystając z nowoczesnych technologii, wprowadzają kolejne rozwiązania, umożliwiające uwierzytelnienie poufnych danych klientów. Warto także zainstalować na komputerze lub laptopie wspomniany wcześniej program antywirusowy, stanowiący dodatkową ochronę przed wirusami.

Zobacz również: Jak wybrać dobrego antywirusa?

Wygodnie, bezpiecznie, komfortowo

Bankowość internetowa stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Korzyści można zauważyć zarówno na płaszczyźnie stricte użytkowej, jak i ekonomicznej. Utrzymanie konta internetowego jest znacznie tańsze – przede wszystkim ze względu na to, że przeważającą większość operacji klient wykonuje samodzielnie.

Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy haker dokona włamania na rachunek. Większość klientów winą za zaistniałą sytuację obarcza bank, twierdząc, że rachunek posiada niewystarczające zabezpieczenia. Dla instytucji finansowej oznacza to nie tylko straty finansowe, ale także wizerunkowe.

Banki mają pełną świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo oferowanych klientom rachunków bankowych, dlatego też starają się zapewnić użytkownikom optymalną ilość zabezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że w przypadku złośliwego oprogramowania, które zostało uaktywnione na urządzeniu mobilnym lub komputerze, konieczne staje się podjęcie dodatkowych działań – zarówno ochronnych, jak i typowo technicznych, obejmujących najczęściej całkowity reset urządzenia i ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego.

Zobacz również: Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Zasady, o których należy pamiętać

Całkowite przekładanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo internetowych rachunków bankowych na instytucje finansowe nie jest właściwym kierunkiem. Obowiązkiem banku jest oczywiście stworzenie optymalnego pakietu narzędzi uwierzytelniających, które zapewnią ochronę zarówno zgromadzonym na rachunku środkom, jak i danym osobowym klienta, nie można jednak pomijać ostrożności samego użytkownika. O tym, kto ma dostęp do danych osobowych, decyduje wyłącznie właściciel rachunku bankowego. W praktyce oznacza to konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas użytkowania internetowego konta bankowego.

Jak zauważył Ireneusz Wiśniewski z F5 Networks, wiele osób, wykorzystując nowoczesną technologię na co dzień, zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Szczególnie ważne są w tym przypadku programy antywirusowe oraz ich systematyczna aktualizacja. Należy również zwrócić uwagę na funkcjonalność wybranego pakietu ochronnego – przede wszystkim w zakresie blokowania spamu. Korzystanie z dostępnych narzędzi, jakimi są programy antywirusowe, a także używanie wiarygodnych, zweryfikowanych i aktualnych aplikacji to gwarancja komfortowego i bezpiecznego korzystania z możliwości, jakie daje posiadanie internetowego konta bankowego.

Zobacz również: Korzystasz z aplikacji fitness? Sprawdź czy są w pełni bezpieczne!