Jak wykryć trojana w telefonie?

Nie tylko komputer, ale także i smartfon jest narażony na działanie różnego rodzaju złośliwego oprogramowania, w tym także na trojany. Do pewnego momentu pojęcie wirusów w odniesieniu do telefonów komórkowych było tylko pewnym teoretyzowaniem Jednakże tylko do pewnego momentu. Tak naprawdę bowiem ktoś w końcu stworzył realne zagrożenia dla tych urządzeń, dla systemów i dla informacji zawartych na telefonach komórkowych. Z uwagi na to, że obecnie smartfony stały się nieodłącznym elementem codzienności człowieka, to tym samym ich używanie jest związane z realnym zagrożeniem w postaci zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie. Większość smartfonów działa w oparciu o system Android.

Najczęściej występujące złośliwe oprogramowanie w odniesieniu do smartfonów to:

  • ransomware
  • oprogramowanie szpiegujące
  • robaki
  • trojany

Trojan w smartfonie

Trojany są złośliwym oprogramowaniem, które do smartfona dostaje się przy użyciu różnych legalnych aplikacji. Jeśli dana aplikacja zostanie zainstalowana w urządzeniu, to tym samym jednocześnie zaczyna działać także trojan. Aby móc działać, trojan musi zostać zainstalowany przez użytkownika, a tym samym nie ma mowy o działaniu bez konkretnego ruchu z jego strony. Trojany mogą całkowicie zablokować urządzenie jak również mogą spowodować dezaktywację niektórych zainstalowanych aplikacji.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy mój telefon ma wirusa?

Wiedza, podejrzenie, działanie

Aby móc wykryć trojana lub inne złośliwe oprogramowanie w smartfonie, potrzeba jest oczywiście posiadania wiedzy na temat jego działania. Infekowanie różnych aplikacji jest jednym z najczęściej pojawiających się sposobów działania hakerów. Tym samym trojany są dosyć często pojawiającym się rodzajem złośliwego oprogramowania w smartfonach. W niektórych sytuacjach hakerzy tworzą nawet specjalne aplikacje, które następnie kupowane są przez użytkowników w niewiedzy, iż zawierają one także trojany.

Wykrycie trojana w smartfonie nie jest bardzo trudne. Blokowanie aplikacji, ich unieruchomienie bardzo wyraźnie wskazuje właśnie na ten rodzaj złośliwego oprogramowania. Bardzo ważne zatem jest nie tylko to, aby posiadać wiedzę pozwalającą zidentyfikowanie zagrożenia, ale również bardzo istotne jest zainstalowanie na smartfonie odpowiedniego programu zabezpieczającego. Poprzez cykliczne skanowanie można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a w razie wystąpienia zainfekowania, program antywirusowy może także pozwolić na szybkie usunięcie wirusa ze smartfona.

Poza trojanami, w smartfonach mamy do czynienia z wieloma innymi zagrożeniami. Toteż nie chodzi wyłącznie o trojany, ale także inne rodzaje złośliwego oprogramowania. W tym względzie tym bardziej należy zadbać o zastosowanie profesjonalnego programu antywirusowego, który pozwoli uniknąć zainfekowania urządzenia. Oprogramowanie oczywiście nie musi być płatne, ponieważ bezpłatne wersje programów antywirusowych są wystarczające do tego, aby w pełni uchronić się przed działaniem cyberprzestępców. Istotne jest to, aby tego problemu po prostu nie zbagatelizować.