Monitor komputerowy to element podstawowy, bez którego żadne urządzenie nie będzie przydatne. Oczywiście jeśli ktoś kupuje komputer mobilny, laptop czy też tablet, to wówczas monitor stanowi integralną część komputera i nie trzeba się zastanawiać nad tym, co dodatkowo trzeba dokupić. Mówiąc o monitorze komputerowym – tym w komputerach stacjonarnych i tym w komputerach mobilnych – należy w dużej mierze zwrócić uwagę na ich wielkość mierzoną w calach.
Wielkość urządzenia
Ta wielkość będzie miała podstawowe znaczenie dla komfortu pracy z danym urządzeniem. Nie oznacza to oczywiście, że im większa przekątna monitora, tym lepiej, bo nie chodzi o to bynajmniej, aby ten monitor był jak największy. Czym w zasadzie jest ów monitor i jak się określa w nomenklaturze zawodowej? Jest to nic innego jak jedno z ważnych, jedno z najistotniejszych urządzeń wyjściowych, które są integralnie związane z komputerem, są do niego podłączone. Monitor to element, który stanowi źródło światła oraz powoduje możliwość wyświetlania określonych danych, określonych informacji.
Rodzaje monitorów komputerowych
Można wyróżnić obecnie trzy rodzaje użytkowanych monitorów komputerowych. Chodzi mianowicie o monitory lampowe, czyli kineskopowe, zwane także CRP, monitory które są oparte na ciekłych kryształach, czyli monitory LCD oraz monitory plazmowe. Z punktu widzenia użytkowników komputerów bardzo istotnym elementem jest także to, jaka jest jakość danego monitora. Na ową jakość wpływ na pewno ma kilka kluczowych elementów, w tym mowa jest o wspomnianym już rozmiarze monitora, mowa jest o plamce, rozdzielczości oraz o kolorystyce. Jeśli chodzi o plamkę, to im jest ona mniejsza, tym jest to lepsze.
Decydujący parametr
Rozmiar owej plamki jest parametrem decydującym jeśli mowa jest o możliwości dokładnego wyświetlenia poszczególnych detali na ekranie. Im mniejsza plamka, tym owa dokładność wyświetlenia jest większa. Rozdzielczość jest parametrem, o którym de facto każdy raczej słyszał. Jest to bowiem wielkość, która jest dobrze znana z telewizorów. Im większa jest zatem rozdzielczość monitorów komputerowych, tym obraz wyświetlany jest bardziej wyraźny, jest on ostrzejszy. Kolorystyka obrazów wyświetlanych na monitorze może być bardzo różnorodna. Wielkość ta jest wyrażana w bitach. Im jest ona wyższa, tym kolorystyka jest barwniejsza, a obraz jest bardziej rzeczywisty i daje lepsze wrażenie. Monitor w komputerach stacjonarnych jest dobierany w sposób indywidualny i w tym względzie jego jakość powinna być dostosowana do jakości samych komputerów. Zbyt duże rozbieżności w owej jakości mogą powodować, że komputer i monitor nie będą ze sobą dobrze współpracować.
Wybierając monitor komputerowy musimy wziąć pod uwagę wiele jego parametrów. Z całą pewnością warto wybrać monitor, który cechuje się naprawdę dobrymi parametrami. Dzięki temu będzie nam służyć bardzo wiele lat, bez potrzeby wymiany czy też naprawy.