Praca zawodowa, a życie rodzinne – lepsza sytuacja dzięki pracy zdalnej?

Nagle wokół wiele się zmieniło. Epidemia Covid19 sprawiła, że rzeczywistość, która była nam znana, została zmieniona. Być może bezpowrotnie, być może całkiem już nie wrócimy do rzeczywistości sprzed pandemii. Jednym z aspektów, który jest mocno zauważalny, jest przejście w bardzo wielu przypadkach na zdalny system pracy. Nie trzeba jechać kilka lub nawet więcej kilometrów do miejsca pracy, ponieważ wielu ludzi przeszło na zdalny system pracy i tym samym wykonuje swoje obowiązki z zaciszu swojego domu. Tym samym nie traci się czasu na dojazd do miejsca pracy i na powrót. Ten czas z powodzeniem można poświęcić na spędzenie go z własną rodziną, z dziećmi. Niewątpliwie postrzegać to należy jako bardzo sporą korzyść.

Możliwości pracy zdalnej

Praca zdalna jest możliwa dzięki temu, że mamy do czynienia z bardzo dużym postępem technologicznym. Kilka, kilkanaście lat temu te możliwości były znacząco ograniczone i na pewno opcja pracy zdalnej, chociaż była możliwa, to jednak nie była tak chętnie brana pod uwagę. Jednym z narzędzi, które można z powodzeniem wykorzystać w pracy zdalnej, jest Microsoft 365. Dawniej mowa była o Office365, a dzisiaj mamy do czynienia ze zmienioną nazwą tego pomocnego pakietu. Warto nadmienić to, że Microsoft to nie tylko znaczna pomoc w pracy biurowej, to nie tylko aplikacje biurowe, ale ponadto również aplikacje pomagające w nauce, w codziennych kontaktach, w codziennym życiu. Rozwiązania, które były stosowane w biznesie, można z powodzeniem wykorzystać w codziennym życiu rodzinnym.

Użyteczność nowości technologicznych

Microsoft 365 to jedna z opcji pomocy w pracy zdalnej oraz w codziennym życiu. Różnorodnych narzędzi mamy do dyspozycji znacznie więcej, aczkolwiek ten pakiet na pewno jest jednym z bardziej korzystnych. Ten pakiet daje takie możliwości jak:

  • archiwizowanie zdjęć dzięki chmurze OneDrive o pojemności 1 TB,
  • swobodnie można zaplanować harmonogram działań w domu dla poszczególnych domowników,
  • skuteczna nauka dzięki różnym rozwiązaniom, różnym aplikacjom,
  • Swobodne kontaktowanie się ze znajomymi, z osobami w pracy,

Nauka jest możliwa dzięki aplikacji Teams, która znacząco ułatwia to zadanie. Jeśli chodzi o kontaktowanie się z innymi osobami, to w głównej mierze należy wskazać na Skype.

Praca zdalna z poziomu własnego domu jest dzisiaj znacznie bardziej ułatwiona dzięki odpowiednim narzędziom. Jest to na pewno bardzo duża korzyść dla całej rodziny. Dana osoba oczywiście powinna w określonych godzinach skupić się na swoich obowiązkach, aczkolwiek sama obecność w tym czasie w domu może bardzo pozytywnie wpływać na rozwój kontaktów z najbliższymi, na rozwój relacji rodzinnych Oczywiście jest to bardzo korzystne rozwiązanie nie tylko w czasie, w którym pewnym obowiązkiem jest zachowanie izolacji. De facto praca zdalna w swoim domu może być bardzo efektywna, ponieważ dzięki odpowiednim narzędziom wszystkie operacje, wszystkie czynności są możliwe do wykonania. Wiele firm sonduje możliwość utrzymania trendu pracy zdalnej nawet po ustaniu pandemii.