Zmiany w systemie pracy są mocno widoczne. To, co było normalnością, czyli codzienna praca stacjonarna przy biurku, dzisiaj już w wielu przypadkach odeszła w zapomnienie. Dzisiaj bowiem wymogiem podstawowym jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego też przejście na system pracy zdalnej jest po prostu koniecznością. Jednakże powstaje w tym momencie pewien problem związany z tym, w jaki sposób należy tę pracę organizować, jak organizować miejsce pracy, jakie przyjąć zasady, jak rozliczać poszczególnych pracowników z czasu pracy oraz z wykonywanych zadań. W tym względzie są obecnie prowadzone intensywne prace, aby znowelizować przepisy prawa, przepisy kodeksu pracy, aczkolwiek owe zmiany w głównej mierze związane są z zagadnieniem BHP.
Praca zdalna to nie praca dowolna
Mówiąc o pracy, należy podkreślić to, że nie jest to praca nie wymagająca, pozwalająca dowolnie kształtować czas na nią przeznaczony. Efektywna praca zdalna nie jest możliwa jeśli dany pracownik nie będzie się na niej skupiał, ale poświęcał ten czas na inne czynności. W myśl Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z roku 2018, każdy pracodawca ma obowiązek sporządzania dokumentacji związanej z czasem pracy swoich pracowników. Dotyczy to zatem również tych pracowników, którzy swoją pracę wykonują w systemie zdalnym. W zakresie prowadzonej dokumentacji pracowników powinny znaleźć się takie elementy jak:
- ilość przepracowanych godzin z wyszczególnieniem tego, od której do której dana osoba pracuje
- ilość godzin przepracowanych przez daną osobę w godzinach nocnych
- ilość przepracowanych nadgodzin
- ilość udzielonych dni wolnych wraz z wyszczególnieniem konkretnych powodów udzielenia tychże dni wolnych
- w odniesieniu do osób prowadzących dyżury należy uwzględnić godziny prowadzenia tych dyżurów
- zwolnienia z pracy wraz z powodem takiego zwolnienia
- inne nieobecności w pracy wraz z powodem tychże nieobecności
- informacje na temat praktyk prowadzonych przez pracowników młodocianych
Korzyści płynące z ewidencjonowania pracy zdalnej
Ewidencjonowanie pracy zdalnej jest bardzo korzystnym zjawiskiem zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Oczywiście istotne nie jest to, aby pracownika stale kontrolować i aby czuł się on śledzony. Chodzi mianowicie o to, aby pracownik miał świadomość i pewność tego, że jego praca w danych godzinach będzie faktycznie sprawiedliwie wynagrodzona. Dla pracodawcy takie ewidencjonowanie jest zasadne z uwagi na to, że może mieć wówczas pewność, że w ustalonych godzinach pracy jego pracownik faktycznie wykonywał swoje obowiązki pracownicze. W ten sposób także pracodawca może oszacować, ile czasu jest wymagane do zrealizowania danego zadania. Sposób ewidencjonowania czasu pracy danego pracownika sprowadza się do kontaktu telefonicznego, do kontaktów online, ewentualnie również sprowadza się to do logowania na stronie internetowej danego przedsiębiorstwa. Na pewno jednak takie ewidencjonowanie czasu pracy jest całkowicie słuszne.
Warto również przeczytać: Jak zarządzać zespołem podczas pracy zdalnej?