Bezpieczeństwo w internecie powinno obejmować o wiele więcej kwestii niż niewchodzenie na podejrzane strony. Jedną z nich jest bezpieczeństwo hasła do kont internetowych. Silne hasło powinno być podstawą tworzenia kont na stronach internetowych. Niestety wycieki danych i nieszczelności w systemach to coś, czemu nie możemy zapobiec. Możemy jednak zabezpieczyć swoje konta, posiadając bazę silnych haseł/
Zagrożenia płynące z posiadania słabego hasła
Często podczas wycieków danych, hakerzy dostają dostęp jedynie do naszego adresu e-mail. Możemy sobie zadać pytanie, jak więc możliwe, że włamali mi się na konto? Jeżeli nasze hasło jest słabe, osoba chcąca włamać się nam na konto może zrobić to, znając jedynie adres e-mail.
Posiadanie słabych haseł jest szczególnym zagrożeniem przy kontach z informacjami poufnymi. Należą do nich między innymi media społecznościowe, czy banki. Chociaż coraz więcej miejsc korzysta z weryfikacji dwuetapowej lub ustala wymagania dotyczące haseł, istnieją jeszcze miejsca, do których można włamać się jednym kliknięciem.
Jakich haseł unikać?
Jeżeli hasło jest powiązane w jakiś sposób z adresem e-mail, prawdopodobieństwo, że zostanie ono odgadnięte, będzie bardzo duże. Jeżeli na przykład nasz e-mail to anna.kowalska@gamil.com, a hasło to “anna”, nasze konto jest o wiele bardziej narażone.
Warto również unikać haseł ze światowej i polskiej listy top 10 najpopularniejszych haseł. Hakerzy mogą odgadnąć je metodą prób i błędów.
Top 10 najczęściej używanych haseł na świecie to:
- 123456
- 123456789
- 12345
- qwerty
- password
- 12345678
- 111111
- 123123
- 1234567890
- 1234567
W Polsce lista top 10 haseł prezentuje się tak:
- 123456
- qwerty
- 123456789
- 12345
- zaq12wsx
- password
- 12345678
- polska
- 1234567
- 123qwe
Używanie haseł z tych list jest najbardziej niebezpiecznym wyborem. Można powiedzieć, że jest to proszenie się o włamanie na konto. Wystarczy, że haker będzie miał nasz e-mail, a odgadnięcie hasła stanie się dla niego bułką z masłem.
Powinniśmy unikać również haseł, które mają dla nas osobiste znaczenie. Bardzo złym wyborem jest imię pupila, mamy, taty, data urodzin, czy imię ukochanego. Warto również zrezygnować z haseł takich jak “kochammacka”; “kochamanie”. Chociaż może to być mniejszą pożywką dla profesjonalnych hakerów, osoby, które nas znają i chcą nam zaszkodzić, mogą wpaść na pomysł, że takie jest nasze hasło.
Jak stworzyć silne hasło?
Można sobie zadać pytanie, unikam wszystkich haseł z listy, nie jest to moje imię, ale jak stworzyć silne i bezpieczne hasło?
Jest kilka podstawowych warunków, które trzeba spełnić, aby nasze hasło można było uznać za silne.
- Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, najlepiej jednak, żeby było to 10+.
- Powinno zawierać znaki specjalne takie jak !; @; #; $; %; ^; &; *; ?.
- Powinno zawierać zarówno litery, jak i cyfry.
- Powinno być złożone z liter małych i wielkich.
Zamiast hasła: anna
Lepiej użyć: !@AnNA!3127@
Oczywiście jest to tylko przykład, nie zalecamy używać haseł, które pojawiły się gdziekolwiek w internecie.
Należy unikać również schematu tworzenia haseł oraz używania jednego hasła do wszystkich kont. W takiej sytuacji haker, odkrywając jedno hasło, będzie mógł włamać się na wiele kont jednocześnie.
Generatory haseł
W momencie, gdy mamy problem z wymyśleniem hasła, które będzie bezpieczne i niepowiązane z naszym życiem osobistym, warto skorzystać z generatora haseł. Musimy jednak pamiętać, aby był to dobry i bezpieczny generator. Hasła, które generowane są losowo, najczęściej nie mają żadnego związku z prawdziwym życiem. Są to zazwyczaj losowe ciągi liczb i liter.
Jak zapamiętać hasła?
Zapamiętanie złożonych haseł może być bardzo trudne. Dużo osób próbuje tworzyć bazy z hasłami, które też nie są najlepszym pomysłem. Jeżeli niepożądana osoba uzyska dostęp do takiej bazy, będzie miała dostęp do wszystkich naszych haseł. Chociaż dla wielu to przeżytek, najlepszym sposobem będzie trzymanie papierowej bazy haseł, w bezpiecznym miejscu. Warto jednak zadbać o to, aby trzymane tam hasła były zapisane szyfrem, do którego tylko my mamy dostęp.