Namierzanie telefonu – jak to działa?

Czasem telefon komórkowy może ulec kradzieży, czasem może ulec zgubieniu. W takiej sytuacji oczywiście należy ową stratę zgłosić u operatora, a w przypadku kradzieży także na policji. Jednakże w tym miejscu należy wspomnieć o takim elemencie, jakim jest namierzanie telefonu. We współczesnej rzeczywistości namierzanie telefonu komórkowego nie jest niczym bardzo trudnym, a tym samym jak najbardziej należy spróbować to uczynić. Firma Google jest autorem wielu różnych programów pozwalających na namierzenie telefonu komórkowego. Takie produkty są możliwe do zakupienia u operatorów sieci komórkowych, ale to rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę.

GPS

Chodzi mianowicie o to, aby dany telefon miał włączoną lokalizację GPS, co nie zawsze ma miejsce. Z uwagi na to, że jednak bezpieczeństwo telefonu jest istotnym elementem, to jednak warto o to zadbać. Nie jest to nic trudnego, ponieważ każdy smartfon posiada wbudowany moduł GPS, a więc tym samym technicznie istnieje możliwość tego, aby swobodnie móc takie urządzenie namierzyć. De facto każdy użytkownik smartfona w codzienności używa tego modułu GPS przy okazji włączania różnych aplikacji. Przykładem może być chociażby Here WeGo czy też Google Maps. W tym miejscu należy także wskazać na dodatkową funkcję, jaką jest tutaj opcja zlokalizowania słuchawki przy pomocy dowolnego urządzenia oraz dowolnej przeglądarki internetowej. Aby możliwa była lokalizacja urządzenia, elementem wymaganym jest instalacja menedżera urządzeń z systemem Android. Tenże Menedżer daje szerokie możliwości w lokalizacji telefonów komórkowych. Po zainstalowaniu Menedżera należy zalogować się do indywidualnego konta Google, a następnie włączyć oraz na stałe pozostawić lokalizację GPS w swoim urządzeniu. Jak wygląda namierzanie telefonu po jego utracie, po kradzieży?

Aplikacja Menagera

Aplikacja Menedżera musi zostać zainstalowana na innym urządzeniu. Uruchomić należy program, a następnie zalogować do konta Google. Aplikacja w tej sytuacji powinna dokonać lokalizacji zagubionego telefonu z dokładnością do stu metrów. W takim przypadku znacznie łatwiej będzie owo urządzenie odnaleźć. Można dokonać owej lokalizacji również używając do tego celu przeglądarki internetowej. W tym przypadku także należy użyć menedżera urządzeń Android. Urządzenie oczywiście musi posiadać włączoną funkcję GPS, ponieważ bez tego jego namierzenie nie będzie możliwe. Po zlokalizowaniu pozycji naszego smartfona, mamy w tym przypadku trzy różne możliwości działania. Można wybrać opcję zadzwonienia na dany numer telefonu, można wybrać opcję zablokowania naszego zagubionego urządzenia lub też istnieje możliwość wymazania wszystkich danych ze smartfona. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że odzyskanie owych danych nawet w przypadku odzyskania samego urządzenia, nie będzie już możliwe. Warto mieć włączoną lokalizację GPS w swoim urządzeniu, ponieważ tak naprawdę nikt nie wie, w którym momencie może dojść do utraty smartfona w wyniku kradzieży lub w wyniku jego niekontrolowanego zgubienia.