Jak dbać o swojego smartfona?

Śmiało można powiedzieć, że smartfony opanowały świat i życie większości osób. Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez telefonu. W smartfonach trzymamy swój mały elektroniczny świat – robimy zdjęcia, kręcimy filmy, dzwonimy, piszemy, a często nawet pracujemy. To małe elektroniczne urządzenie stało się skarbnicą wiedzy na nasz temat. I to dlatego warto utrzymywać smartfona w dobrym stanie, zarówno wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Krótkie życie smartfonów

Technologia jest sprzymierzeńcem i zarazem wrogiem człowieka. Smartfony to bardzo przydatne urządzenia, jednak ich użytkowanie jest krótkoterminowe. Zmienia się moda, dlatego częsta wymiana modelu na nowy nie jest już niczym nadzwyczajnym. Wiele smartfonów wymaga jednak wymiany po roku lub dwóch – ich działanie staje się bardzo wolne, albo przestają działać całkowicie. Można jednak temu zaradzić i wydłużyć czas użytkowania smartfona. Jak to zrobić?

Zadbaj o wygląd

Jeśli jesteś fanem nowinek i lubisz często zmieniać smartfona, na pewno poprzedni model starasz się sprzedać. A jak zaoferować komuś porysowany lub wizualnie uszkodzony telefon? Wiąże się to z drastycznym obniżeniem ceny i problemami ze sprzedażą. Warto rozważyć zakup etui. To rozwiązanie jednak nie wszystkim przypadnie do gustu. Zawsze możesz wybrać folie ochronne – istnieje wiele specjalistycznych firm, które oferują tak cienkie folie, że korzystanie z nich jest wręcz niezauważalne. Oczywiście smartfon nie stanie się wtedy tak odporny na upadki, jak przy wybraniu etui, ale wyglądowo niewiele będzie różnić się od oryginału.

Z wyglądem bezpośrednio wiąże się wyświetlacz – o jego zbicie chyba najłatwiej. Tutaj znów w grę wchodzą Twoje własne upodobania. Możesz wybrać folię ochronną, szkło hartowane albo folię w płynie. Nie ma tutaj jednoznacznie dobrego wyboru. Cokolwiek zafundujesz swojemu smartfonowi, na pewno ochroni jego delikatną powierzchnię i zadba o nienaganny stan wyświetlacza.

Pilnuj oprogramowania

Użytkowanie smartfonu zwykle rozpoczyna się od jego konfiguracji. I już od tego momentu zaczyna się Twoje dbanie o telefon i jego zawartość. Zawsze zwracaj uwagę na aplikacje jakie chcesz zainstalować – zanim to zrobisz, zastanów się, czy jest Ci rzeczywiście potrzebna. Ściąganie wielu aplikacji, z których skorzystasz raz, zajmuje tylko niepotrzebnie miejsce. Jeśli masz już na swoim smartfonie aplikacje, których nie używasz, zawsze możesz je odinstalować. Jednak zanim to zrobisz wyczyść wszystkie dane i cache. Po deinstalacji sprawdź czy na smartfonie nie pozostały jakieś niepotrzebne już pliki lub foldery.

Jeśli na smartfonie korzystasz z internetu, na pewno zdarza Ci się coś ściągnąć lub otwierać dokumenty typu .pdf, które pobierają się automatycznie. Od czasu do czasu sprawdzaj więc folder z pobranymi plikami – może się okazać, że masz tam całkiem pokaźną kolekcję zbędnych plików.

Dobrą praktyką jest także korzystanie z dodatkowej karty pamięci – w ten sposób, przenosząc na nią pliki, zdjęcia i filmy, zwolnisz dużo tak potrzebnej na smartfonie wbudowanej pamięci.

Podstawą korzystania ze smartfona jest także instalacja oprogramowania antywirusowego. Nie dość, że taki program zadba o bezpieczeństwo i ustrzeże przed konsekwencjami kradzieży tożsamości, to wiele antywirusów potrafi optymalizować miejsce na smartfonie i pozbywać się śmieci.

Stosując się do tych wskazówek, na pewno uda Ci się wydłużyć czas życia swojego smartfona. Przyda Ci się to szczególnie, jeśli przywiązujesz się do telefonu i ciężko byłoby Ci się z nim szybko rozstać.