Największe zagrożenia dla Twojego komputera

Można śmiało stwierdzić, że dziś korzystanie z komputera jest tożsame z korzystaniem Internetu. A taka zależność niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i zagrożeń, jakie kryją się pod z pozoru bezpieczną pocztą, serwisami społecznościowymi czy też internetową bankowością. Na co jesteś narażony każdego dnia? Poniżej znajdziesz kilka rodzajów niebezpieczeństw, na które powinieneś być wyczulony.

Hasła i loginy to najbardziej atrakcyjna przynęta dla hakerów

Login i hasło – ten zestaw znajduje się dosłownie wszędzie. Czy to Facebook, czy Allegro, bankowość online, konto pocztowe albo panel klienta w sklepie internetowym. Mnogość serwisów z jakich korzystasz, mnoży także ilość haseł i loginów, jaką musisz zapamiętać. Aż korci, aby wszędzie ustawić jedno hasło i identyczny login. Ale czy to na pewno dobry pomysł? Okazuje się, że takie postępowanie to największa zachęta dla hakerów i – swego rodzaju – ułatwienie im pracy. Gdy tylko uda im się przechwycić dane logowania, mogą włamać się bez problemu do każdego Twojego konta. Podobna sytuacja dotyczy tak zwanych “słabych haseł”. Im mniej skomplikowane hasło, tym łatwiej je zapamiętać. Ale także tym łatwiej je rozszyfrować. Wprawionemu hakerowi złamanie takiego zabezpieczenia zajmie tylko kilka chwil. Dlatego pamiętaj, że tworzenie haseł w postaci imienia zwierzaka i dowolnej cyfry, może okazać się bardzo kosztownym i słabym pomysłem.

Brak antywirusa = brak ochrony

Korzystanie z komputera połączonego z internetem, ale bez zainstalowanego antywirusa, brzmi jak świadoma i szybka jazda bez pasów. Takie działanie otwiera drzwi każdemu cyberprzestępcy do wszystkiego co robisz i co posiadasz w postaci plików na swoim komputerze. Ułatwiasz hakerowi kradzież danych, tożsamości, zdjęć i na własne życzenie możesz stracić dostęp do wszystkich plików. Brak antywirusa zaprasza wirusy, trojany, robaki, ransomware, spyware i inne szkodliwe programy, które uniemożliwią korzystanie z komputera. Pamiętaj, że tylko aktualizowany co jakiś czas antywirus, da Ci pewność, że Twój sprzęt jest odpowiednio chroniony. Programy antywirusowe potrafią doskonale chronić dane zgromadzone na komputerze, ale także Twoją prywatność – poprzez np. menedżera haseł, ochronę kamery internetowej czy też VPN.

Korzystanie z podejrzanych stron

W Internecie bardzo łatwo o wylądowanie na stronie, o której nic nie wiesz. Kuszą nagłówkami w postaci np. “wygrałeś iPada!”, a chęć odbioru rzekomej nagrody kończy się instalacją wirusa. Trudno wychwycić strony, które mogą być niebezpieczne, dlatego musisz tutaj zdać się trochę na własną intuicję. Największe zagrożenie niosą za sobą te, które promują ściąganie nielegalnych treści, a także strony pornograficzne. Zanim cokolwiek ściągniesz z Internetu, zawsze upewnij się, czy przycisk “ściągnij” lub “download” nie jest tylko fałszywym napisem. Może wtedy prowadzić do ściągnięcia zawartości, o której nawet nie pomyślałeś.

Jak zapewnić sobie bezpieczne korzystanie z komputera?

Odpowiedź jest prosta – zainwestuj w dobrego antywirusa i uważnie przeglądaj treści jakie znajdujesz w Internecie. Twoje bezpieczeństwo zależy tutaj w głównej mierze od Ciebie i od sposobu, w jaki korzystasz z komputera. Ostrożności nigdy za wiele, a przecież nie chcesz stracić dostępu do swoich danych lub pieniędzy zgromadzonych na koncie.