Laptopy, podobnie jak komputery stacjonarne, to podstawowe narzędzia służące nie tylko do pracy, ale także do przechowywania danych. Bezpieczeństwo znajdujących się na dysku plików stanowi kwestię priorytetową, nic więc dziwnego, że praktycznie każdy użytkownik zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć dane przed dostępem osób trzecich? Kwestia ta dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy sprzęt przestanie działać i konieczne staje się skorzystanie z pomocy kompetentnych fachowców.
Komputer jako osobisty organizer
Komputer, laptop czy tablet to urządzenia mobilne, które służą nie tylko do pracy, nauki czy zabawy, ale także umożliwiają przechowywanie prywatnych danych. Na dysku bardzo często przechowywane są zdjęcia, filmiki ze spotkań i uroczystości rodzinnych bądź towarzyskich, pisma urzędowe, a także dane dotyczące rozmiaru odzieży i obuwia poszczególnych członków rodziny, skany prywatnych dokumentów, CV, numer pesel itp. Podstawowym rozwiązaniem, które zapewnia ochronę danych, jest zabezpieczenie komputera za pomocą loginu i hasła. Narzędzie to uniemożliwia dostęp do poufnych danych osobom trzecim i jest działaniem jak najbardziej właściwym. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy urządzenie odmawia posłuszeństwa, a co za tym idzie, konieczne staje się oddanie sprzętu do punktu naprawy. W wielu przypadkach działanie to oznacza całkowitą utratę danych. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zawartości dysku twardego.
Zobacz również: Zagrożenia w sieci – na co uważać w trakcie przeglądania internetu
Nośnik zewnętrzny jako komputerowe koło ratunkowe
Tworzenie kopii zapasowych to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej bezpiecznych działań, które umożliwiają zabezpieczenie danych. Możliwości jest tutaj kilka – począwszy od popularnych pendrive, poprzez nośniki optyczne, a na niezależnych dyskach zewnętrznych lub wewnętrznych skończywszy. Poszczególne propozycje różnią się przede wszystkim pamięcią wewnętrzną, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Najczęściej wybieranym narzędziem są niezależne dyski zewnętrzne, które aktualnie mogą mieć nawet 20 TB. Użytkownicy prywatni zazwyczaj decydują się jednak na propozycje o objętości nie przekraczającej 5 TB – taka ilość miejsca dyskowego pozwala na swobodne przechowanie zdjęć, filmików dokumentów.
Kopiowanie i przechowywanie prywatnych danych na nośniki zewnętrzne umożliwia zachowanie danych w sytuacji, gdy konieczna będzie naprawa lub wymiana komputera. Warto pamiętać, że zdarzają się uszkodzenia, które wymagają ponownego zainstalowania systemu operacyjnego, a nawet wymiany dysku twardego – w tej sytuacji kopia zapasowa okazuje się komputerowym kołem ratunkowym. Co więcej, po naprawie komputera dane przechowywane na zewnętrznym nośniku można ponownie wgrać na dysk.
Zobacz również: Elementy komputera, które są niezbędne do prawidłowego działania
Szyfrowanie danych sposobem na zachowanie prywatności
Dla wielu osób komputer czy laptop stanowi rzecz prywatną, do której osoby trzecie nie powinny mieć dostępu. W tej sytuacji warto rozważyć zaszyfrowanie danych. Rozwiązanie to okazuje się niezastąpione w sytuacji, gdy laptop jest używany zarówno w domu, jak i w pracy. Najprostszym sposobem jest ustalenie hasła umożliwiającego uruchomienie urządzenia.
Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku awarii komputera – serwisant lub osoba zajmująca się naprawą sprzętu musi mieć dostęp do systemu operacyjnego, konieczne więc staje się udostępnienie hasła. Nie musi to jednak oznaczać dostępu do wszystkich danych – wystarczy skorzystać z dodatkowego narzędzia, jakim jest zaszyfrowanie plików zawierających najbardziej poufne dane.
Istnieje również możliwość zakodowania dysku lub wybranych sektorów za pomocą dostępnych w internecie programów. Należ jednak pamiętać, że wspomniane oprogramowania są dostosowane do konkretnych systemów operacyjnych. Wśród propozycji znaleźć można zarówno aplikacje darmowe, jak i płatne.
Mając na uwadze ochronę własnego komputera, warto także zainstalować program antywirusowy, który skutecznie niweluje działanie złośliwego oprogramowania, zabezpieczając urządzenie przed zainfekowaniem i uszkodzeniem dysku.
Samodzielny demontaż dysku
Wielu właścicieli komputerów, chcąc chronić prywatne pliki przed dostępem osób trzecich, decyduje się na samodzielny demontaż dysku przed oddaniem sprzętu serwisantowi. Rozwiązanie to jest jak najbardziej właściwe, aczkolwiek pod warunkiem, że dysk nie uległ uszkodzeniu. Można to sprawdzić podłączając wspomniany element do innego komputera. Z tej alternatywy najczęściej korzystają instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa, w których przetwarzane są dane osobowe petentów bądź klientów. Działanie to stanowi element ochrony danych osobowych, czyli RODO.
Nie można jednak zapominać, że przyczyną awarii komputera może być właśnie uszkodzony dysk twardy. Jeśli po podłączeniu elementu do innego urządzenia pojawia się problem z odczytaniem plików zapisanych w przestrzeni dyskowej, należy rozważyć inne działania naprawcze, uwzględniając przy tym dysk twardy.
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia dysku twardego jest złośliwe oprogramowanie, określane potocznie mianem wirusów. Pozyskać je można w różny sposób – począwszy od korzystania z niezweryfikowanych, zewnętrznych nośników danych, a na działaniach hakerskich skończywszy. Zabezpieczeniem przed szkodliwym oprogramowaniem są wspomniane wcześniej programy antywirusowe, systematycznie aktualizowane. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz docelowego przeznaczenia sprzętu, mogą to być programy darmowe lub płatne.
Zobacz również: Jak samodzielnie naprawić komputer?
Zabezpieczenie poufnych danych
W dobie wszech obecnej komputeryzacji, korzystanie z zasobów portali społecznościowych czy poczty elektronicznej staje się rzeczą jak najbardziej oczywistą. Każde z wspomnianych rozwiązań wymaga indywidualnych zabezpieczeń w postaci loginu i hasła. Istnieje oczywiście możliwość zapisania tych danych na komputerze, dzięki czemu nie ma konieczności wpisywania hasła podczas kolejnych logowań, problem pojawia się jednak w przypadku awarii urządzenia. Chcąc uniknąć stresu oraz złożonych działań umożliwiających odzyskanie danych, warto zapisać używane loginy i hasła w notesie lub na nośniku zewnętrznym. Rozwiązanie to okazuje się niezastąpione w przypadku konieczności przeinstalowania systemu operacyjnego, podczas którego zapisane na dysku dane, w tym loginy i hasła, zostaną bezpowrotnie usunięte.