Jak wybrać dobrego antywirusa?

Korzystanie z komputera lub smartfona bez aktualnej wersji antywirusa to jak przysłowiowe igranie z ogniem. Być może nic się nie stanie. Być może. A co jeśli stracisz wszystkie swoje dane, ktoś ukradnie Ci tożsamość, albo co gorsza posłuży się Twoimi pieniędzmi? Dlatego warto uchronić swój komputer przed – głównie – internetowymi zagrożeniami.

Dobry antywirus – czyli jaki?

Rynek antywirusów jest bardzo zmienny – wszystko przez to, że praktycznie każdego dnia powstają nowe zagrożenia, którymi hakerzy próbują obejść istniejące systemy zabezpieczeń. Coraz więcej użytkowników świadomych czyhających na nich zagrożeń instaluje programy antywirusowe. Jak jednak wybrać ten najlepszy? Kierować się trzeba swoimi potrzebami. Jeśli korzystasz tylko z jednego urządzenia, bezsensem będzie zakup licencji na 3, 5 lub 10 urządzeń. Ta sytuacja zmienia się jednak, jeśli oprócz laptopa chcesz zabezpieczyć także telefon, albo inne urządzenia, z których korzystają Twoi bliscy.

Zwróć uwagę na poziomy zabezpieczeń – czy antywirus posiada ochronę bankowości, antyspam, antyphishing, firewall czy też ochronę kamery internetowej. To podstawowe narzędzia chroniące najbardziej podatne na ataki elementy Twojego urządzenia i sieci domowej, które mogą stanowić realne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa online.

Rozbudowane opcje antywirusa

Aby jeszcze lepiej chronić siebie i bliskich, możesz wybrać bardziej rozbudowane wersje programów antywirusowych. Pozwalają one na optymalizację pracy komputera, tworzenie kopii zapasowej w chmurze, ochronę rodzicielską, czy też są wyposażone w moduły antykradzieżowe. To, którą wersję wybierzesz zależy głównie od tego, do czego tak naprawdę używasz komputera czy też smartfonu. Jeśli przechowujesz istotne i ważne pliki – wybierz wersję rozszerzoną. Jeśli ograniczasz się do korzystania z bankowości mobilnej i zwykłego surfowania w Internecie – opcja podstawowa może okazać się wystarczająca.

Odnawianie subskrypcji

Życie jest bardzo szybkie i podobnie szybko można zapomnieć o odnawianiu subskrypcji na antywirusa. Zwykle musisz samodzielnie podjąć decyzję o przedłużeniu licencji na program i zakupić ją w sklepie internetowym albo bezpośrednio u producenta – poprzez aktywację z poziomu programu. Jednak firma Symantec wypuściła na rynek nowość, która zdecydowanie ułatwi życie zapominalskim. Norton 360 z licencją na 2020 rok automatycznie odnowi subskrypcję za Ciebie, ściągając pieniądze z Twojego konta, gdy tylko Twoja licencja dobiegnie końca. O tym jak Norton 360 zmienia świat odnowień antywirusów możesz przeczytać tutaj. Z kolei program Norton 360 zakupisz w sklepie Omegasoft.