Jednym z kluczowych elementów znajdujących się w każdym komputerze jest jego pamięć. Mówiąc pamięć komputerowa, tak naprawdę jednak powinniśmy wskazać na kilka rodzajów. Każda z pamięci komputerowych ma określone zadanie i każda jest dedykowana odrębnym zadaniom. Ogólnie rzecz ujmując pamięci komputerowe można podzielić na te zewnętrzne oraz wewnętrzne. Mówiąc o pamięciach wewnętrznych należy wymienić pamięć RAM oraz pamięć ROM.
Pamięć ROM
Wskazując na pamięć ROM, należy mówić o pamięci, która jest stosowana tylko i wyłącznie do odczytu. Względnie można tutaj mówić o pamięci nieulotnej. W tej pamięci umieszczane są informacje stałe. Pamięć ROM służy do tego, aby fabrycznie zapisywać tam wszelkiego rodzaju procedury, które są niezbędne do uruchomienia urządzenia oraz do jego obsługi. Wszelkie tego rodzaje procedury są zapisywane w tak zwanym BIOS- ie. Znacznie bardziej bogata jest pamięć zewnętrzna komputerów, ponieważ w tym względzie możemy wyróżnić znacznie większą ich ilość. W głównej mierze wskażemy na dysk twardy, który należy zaliczyć do pewnego rodzaju pamięci. Potocznie po prostu mówi się o dysku twardym, chociaż w rzeczywistości mówimy o pewnym rodzaju pamięci umieszczanej w komputerze. Do pamięci zewnętrznych w komputerze należy także zaliczyć wszelkie dyski optyczne. Tutaj możemy wskazać na pamięć dysków CD, DVD, Bluray oraz HD DVD.
Wewnętrzne funkcje komputera
Mamy jeszcze do czynienia z pamięciami zewnętrznymi funkcjonującymi jako pamięć flash. W tym względzie można wskazać chociażby na różnego rodzaju karty pamięci, na pamięci USB czy też na pamięci SSD. Do kart pamięci zaliczających się do typu flash można między innymi zaliczyć karty xD, SD, MS czy też CF. Jeśli ktoś używa komputera tylko do przeglądania stron internetowych, jeśli ktoś po prostu jest typowym laikiem w kwestiach komputera, wskazywanie na poszczególne rodzaje pamięci flash nie ma większej racji bytu. Tutaj po prostu należy skupić się na tym, aby dany komputer był wyposażony w odpowiedniej dla danego użytkownika pamięć RAM oraz pamięć ROM. Wszelkie pamięci zewnętrzne są czymś uzupełniającym, opcjonalnym, aczkolwiek równocześnie czymś bardzo przydatnym niemalże dla każdego.
Jak kupić komputer?
Kupując komputer, należy zwrócić uwagę na rodzaj oraz wielkość pamięci RAM oraz ROM. Będzie to bowiem miało bezpośrednie odzwierciedlenie w funkcjonalności danego urządzenia oraz jego przydatności dla danej osoby. Innej wielkości pamięć wymagana jest bowiem w odniesieniu do komputerów używanych w miejscach pracy, w bankach, instytucjach, korporacjach, a zupełnie o innej pamięci będziemy mówili w odniesieniu do komputerów prywatnych stosowanych przez każdą jednostkę w swoim domu. Niemniej jednak jeśli dokonujemy zakupu komputera, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość pamięci RAM oraz ROM. Będzie to bowiem miało znaczenie dla jakości naszej pracy, dla jakości naszego użytkowania naszego komputera. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat, to oczywiście w sklepie ze sprzętem komputerowym możemy liczyć na pomoc ze strony pracowników sklepu.