Nie od dziś wiadomo, że każde połączenie z internetem niesie za sobą ryzyko utraty ważnych danych, zawirusowania sprzętu czy też kradzieży tożsamości. Dane jakie na Twój temat są zbierane przez różne strony, często są potem przetwarzane przez działy marketingu. A co za tym idzie – wzrasta ryzyko wycieku danych. Wszystko co wrzucasz do sieci (zdjęcia, filmy) zostaje tam już na zawsze. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie możliwości wystąpienia takich sytuacji. Wszystko związane jest z odpowiednią kontrolą swojej działalności w sieci. Jak uniknąć przykrych sytuacji? Poznaj kilka prostych kroków, które pomogą Ci zadbać o prywatność.
Pilnuj ustawień prywatności swoich profili w social mediach
Korzystasz z Facebooka, Linkedin, Instagrama, Twittera, Snapchata albo innych popularnych serwisów? A zatem może Cię zdziwić jak dużo informacji dzięki nim krąży o Tobie w internecie. Przyjrzyj się dokładnie ustawieniom prywatności w tych serwisach – czy Twoja aktywność jest widoczna dla wszystkich? Może do dobry moment na zmianę ustawień i wszystkie wiadomości będą widoczne nie dla wszystkich, ale tylko Twoich znajomych lub tylko dla Ciebie?
Trzymanie plików w chmurze? Tak, ale lepiej nie wszystkich
Chmury, czyli publiczne magazyny pamięci, cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Jednak zanim wrzucisz coś do takiej chmury np. Dysk Google lub Dropbox, zastanów się jak istotne pliki chcesz tam trzymać. Lista haseł albo skany dokumentów typu dowód osobisty czy paszport – raczej należą do kiepskich pomysłów. No chyba, że dostęp do nich zostanie zaszyfrowany. W innym wypadku są łatwym kąskiem dla hakerów.
Zaprzyjaźnij się z trybem incognito
Jeśli myślisz, że wchodząc na jakąkolwiek stronę w internecie jesteś anonimowy – to grubo się mylisz. Strony potrafią czytać historię przeglądania, tworzyć mapy Twoich zachowań na stronie i badać każdy ruch. Dane te są zbierane, aby do Twoich preferencji automatycznie dopasować wyświetlające się reklamy. Możesz częściowo uniknąć takiego śledzenia korzystając z przeglądarek w trybie incognito. Jednak największą pewność co do braku śledzenia Twoich działań da Ci instalacja antywirusa, który umożliwia korzystanie z internetu w trybie prywatnym.
Pomyśl 3 razy zanim podasz swój adres e-mail lub numer telefonu
Wyskoczyło Ci powiadomienie, że wygrałeś telefon? A może dostałeś maila, że czeka na Ciebie piękna nagroda? i jedyne co musisz zrobić to podać swój adres mailowy albo numer telefonu? Uważaj, bo takie działania to typowe przechwytywanie danych. Najprawdopodobniej skończą się niechcianymi wiadomościami SMS, połączeniami i toną spamu. Jeśli możesz, staraj się zakupy internetowe robić za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego adresu e-mail. Dobrym posunięciem byłoby także zaopatrzenie się w osobną kartę SIM do takich zakupów. unikniesz w ten sposób męczących zagrywek internetowych spamerów.
Pamiętaj o stosowaniu bezpiecznych haseł
Do każdego konta jakie tworzysz w internecie staraj się używać innego hasła. Może na początku będzie to uciążliwe, ale zawsze możesz korzystać z menedżera haseł, jaki udostępnia większość dobrych programów antywirusowych. Słabe i powtarzające się hasła to prosta droga dla hakerów do kradzieży Twojej tożsamości, a często także dostępów do kont bankowych. Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło? Musi być długie – minimum 12 znaków i dobrze abyś używał dużych i małych liter, znaków specjalnych i cyfr.
To tylko kilka sposobów na zabezpieczenie swojej aktywności w sieci. Dzięki nim zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych osobowych i unikniesz przykrych sytuacji związanych z kradzieżą tożsamości. Jeśli chodzi o tak wrażliwe dane, trzeba podjąć wszelkie możliwe działania profilaktyczne, które pozwolą Ci spać spokojnie.