Co to jest wirus komputerowy?

Wirus komputerowy to coś, co może spowodować bardzo poważne uszkodzenia danego komputera, może spowodować utratę ważnych danych, utratę pieniędzy. Istnieją także rodzaje wirusów komputerowych, które nie powodują żadnych poważnych uszkodzeń, które działają w sposób złośliwy, być może czasem denerwujący, ale nie są związane z jakimiś poważnymi szkodami. Do tych ostatnich na pewno można zaliczyć oprogramowanie szpiegujące, spam, oprogramowanie spyware.

Czym w zasadzie jest ów wirus komputerowy?

To nic innego jak swoisty program lub też fragment jakiegoś kodu. Jego cechą jest to, że przedostaje się on do danego komputera bez wiedzy, a tym bardziej bez zgody danej osoby, użytkownika i właściciela danego urządzenia. Jedną z istotnych elementów jest to, że wirusy komputerowe mogą dosyć dobrze przenosić się pomiędzy różnymi komputerami, może samoczynnie się kopiować. Skąd pochodzą wirusy komputerowe? Zazwyczaj znajdują się one w ukrytej formie w programach, które są używane. Mogą być to pliki PDF, mogą być to różnego rodzaju gry jak również mogą to być przeglądarki internetowe lub inne programy. Bardzo powszechnym sposobem na pojawienie się wirusa w naszym komputerze jest jego umieszczenie w załącznika do maila. Wirus automatycznie się uruchamia automatycznie w momencie otwarcia programu, w momencie otwarcia danego pliku, otwarcia załącznika do maila.

Samoczynne kopiowanie

Wirus może samoczynnie się skopiować do innych plików w danym urządzeniu, a tym samym może dokonywać uszkodzeń w wielu różnych miejscach. W jaki sposób można rozpoznać, iż wirus wniknął do naszego komputera? Na pewno jedną z częściej pojawiających się oznak to spowolnienie działania przeglądarki internetowej lub brak możliwości jej otwarcia. W niektórych przypadkach może dochodzić do wyłączenia zapory ogniowej czy też może dochodzić do wyłączenia działania programu antywirusowego. Jeśli mamy do czynienia ze zjawiskiem zainfekowania komputera przez wirus, to możemy mieć także do czynienia z pewnymi operacjami wykonywanymi bez wiedzy użytkownika. Usuwanie podstawowych wirusów jest możliwe poprzez usunięcie plików tymczasowych oraz wykonanie skanu antywirusowego. Jeśli zainfekowanie będzie większe, to takie proste działanie może być niemożliwe do wykonania. Istotnym elementem jest oczywiście podjęcie działań zanim komputer będzie zainfekowany. Tym samym należy zadbać o to, aby zastosować odpowiedni program antywirusowy.

Zasoby komputera

W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę, jak dużej ochrony potrzebują zasoby naszego komputera. Poza tym również bardzo ważne jest to, aby być bardzo ostrożnym w postępowaniu. Nie należy zatem otwierać plików oraz załączników do maili, które pochodzą z nieznanych źródeł. Ponadto także bardzo istotne jest to, aby na bieżąco dokonywać wszystkich niezbędnych aktualizacji. Takie działania pozwolą nam na pewno w maksymalny sposób zadbać o bezpieczeństwo komputera oraz zasobów w nim się znajdujących. Warto mieć świadomość tego, że każdego dnia pojawiają się nowe i coraz bardziej zaawansowane wirusy komputerowe.