Zaktualizuj oprogramowanie

Bezpieczne hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków, które jest kombinacją liter, cyfr i znaków specjalnych. Stworzenie takiej frazy nie jest trudne, jednak w obecnych czasach, gdzie przy każdej rejestracji wymagane jest podanie unikalnego hasła zaczyna być problemem.

Najpopularniejsze hasła – najpopularniejsze błędy

Wiele osób zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z ustawieniem łatwego hasła, jednak uważają, że ich to nie dotyczy. Często jako hasło wykorzystywane są ważne daty ze swojego życia, imię zwierzęcia bądź bliskiej osoby – fakt, proste hasła są łatwiejsze dla nas do zapamiętania i logowania się do kont, jednak w sieci jest multum programów do ich odgadywania. W 2021 roku w Polsce najpopularniejszym hasłem było „123456”, na drugim miejscu znalazło się „qwerty”, zaś na końcu niechlubnego podium było „123456789”, każde z nich jest do złamania w czasie poniżej sekundy. W całym zestawieniu znalazły się również imiona męskie i żeńskie, same jak i w połączeniu z cyfrą 1, a także teoretycznie losowy zbitek liter i cyfr jak na przykład „1q2w3e4r”.

Zobacz również: Jak stworzyć silne hasło w prosty sposób?

Czy można stworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło?

Jest to jak najbardziej możliwe! Zachowując zasadę minimum 8 znaków zawierających litery (małe i duże), cyfry i znaki specjalne możemy z prostego zdania stworzyć takie hasło. Wystarczy, że właściciel konta zapamięta na przykład takie zdanie: „Mieszkam w Żyrardowie i mam 2 letniego kota Łukasza!”, co daje nam „MwŻim2lkŁ!”. Jest ono łatwe do zapamiętania, trudne do złamania i spełnia powyższą zasadę.

Można skorzystać również z dostępnych w Internecie generatorów haseł, które tworzą długie i skomplikowane hasła, właściwie nie do odgadnięcia, na przykład „M!n2dKrG*n!d@mA8”. Taką funkcję mają również niektóre programy antywirusowe. Wygenerowane hasło jest zapamiętane i automatycznie wprowadzane do formularzy logowania. Uzupełnienie powyższego programu o VPN (wirtualna sieć prywatna, do której dostęp mają tylko jej użytkownicy) zapewni nam już pełnię bezpieczeństwa. Już od kilku lat szczególnie polecany jest LastPass jako generator haseł w połączeniu z Surfshark VPN.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy komputer jest zainfekowany wirusem czy trojanem?

Weryfikacja dwuskładnikowa – czy warto jej używać?

Niektóre strony, takie jak portale społecznościowe czy logowanie do kont bankowych, mają weryfikację dwuskładnikową, która polega na zastosowaniu dwóch metod weryfikacji – najczęściej polega na podaniu ustawionego hasła i wpisaniu kodu przesłanego SMSem lub zeskanowanie odcisku palca. Takie działanie daje nam dodatkowe zabezpieczenie, zaś osobom nieupoważnionym znacznie utrudnienia dostęp do naszych danych. Zdarzają się również strony, w których zamiast weryfikacji dwuskładnikowej stosują pytanie bezpieczeństwa, jednak bardzo często są to pytania typu „Jak ma na imię Twój pies?”, albo „Jak miała na imię Twoja pierwsza miłość?”. Mają one ogromną wadę – w dobie tak chętnego udostępniania informacji o sobie odpowiedź można znaleźć w kilka minut przeglądając profil na portalu społecznościowym danej osoby.

Zobacz również: Jak dodatkowo zabezpieczyć komputer przed oddaniem do serwisu?