Grasz w gry online? Co zrobić, aby uniknąć ataków hakerów i grać bezpiecznie?

Z każdym rokiem przybywa użytkowników gier online. Potrzeba rozrywki to jeden z głównych motywów wejścia w wirtualny świat, niestety codziennie duża liczba graczy pada ofiarą internetowych przestępców. Zobacz jak się uchronić i cieszyć się grą.

Cyberzagrożenia to nieodzowny element korzystania z internetu, narażony na nie jest każdy użytkownik, bez względu na wiek czy płeć. Z każdym rokiem przybywa użytkowników gier online. Wzrasta również ilość zagrożeń, dlatego istotne jest aby wiedzieć jak się przed nimi chronić. Świat gier online coraz częściej dotykają ataki hakerów – na portalach aukcyjnych rośnie liczba ofert sprzedaży kont, które zostały skradzione. Czy proces ten można zatrzymać ? Nie jest możliwe aby całkowicie pozbyć się problemu, który przybrał tak dużą skalę. Można jednak zwiększać świadomość wśród graczy, poprzez informowanie jak ważne jest posiadanie na swoim komputerze programu antywirusowego. Głównym zadaniem programu antywirusowego jest eliminowanie wirusów, ochrona komputera przed złośliwym oprogramowaniem oraz informowanie użytkownika o wykrytym zagrożeniu. Programy antywirusowe pozwalają na bezpieczne korzystanie z komputera bez obaw o czyhające zagrożenia.

Zobacz również: Niebezpieczeństwa w sieci – na co uważać podczas korzystania z internetu?

Przykłady zagrożeń w świecie gier online

Kradzież kont w grach MMO

Gry MMO to komputerowe gry fabularne, w których w wirtualnym świecie gra ze sobą duża grupa osób. Najczęściej ataki wymierzone są w niedoświadczonych graczy, takie osoby są dużo łatwiejszym celem dla zdeterminowanych hakerów. Klasycznym przykładem kradzieży kont w takich grach, jest wysyłanie wiadomości ostrzegających o zablokowaniu konta w przypadku, gdy nie wejdą w podany w wiadomości link, który przekierować ma gracza na inną stronę. Hakerzy podają się wówczas za przedstawiciela pomocy technicznej, co zwiększa zaufanie gracza. Dysponują oni także adresami stron internetowych, które są bardzo zbliżone do oficjalnych witryn. Dla nowego gracza różnica w adresie może być niezauważalna.Wejście w taki link bardzo często kończy się wyłudzeniem danych do konta, które gracz ma podać.

Niebezpieczne maile

Maile – jedno z większych zagrożeń nie tylko graczy, ale każdego użytkownika internetu. Wiele wiadomości zostaje przefiltrowanych i trafiają do folderu SPAM, jednak nie zawsze filtr zadziała i wówczas niechciana wiadomość trafia do skrzynki odbiorczej. Jak rozpoznać maila, który niesie za sobą ryzyko ? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na znaczną ilość błędów językowych, które się w nim pojawiają. Wszelkie linki do podejrzanych stron należy ignorować, prośby o podanie danych od razu powinny wzbudzać w graczach podejrzenie i zapalać tzw. czerwoną lampkę. W razie jakiejkolwiek wątpliwości należy zachować ostrożność i sprawdzić czy podana strona internetowa nie jest podejrzana o cyberoszustwa.

Kradzież haseł

Mocne, bezpieczne hasło to podstawa zakładania kont na wszelkich platformach z grami takimi jak Origin, Steam czy PlayStation Network. Bardzo często na wymienionych platformach gracze posługują się realnymi pieniędzmi, za które mogą zakupić np. wirtualne przedmioty. Takie konta są szczególnie narażone na atak ze strony hakerów, bez względu na to czy są to nowi czy też doświadczeni gracze. W 2011 roku hakerzy zaatakowali platformę PlayStation Network, przez co uzyskali dostęp do danych osobowych aż 77 milionów osób. Należy zatem pamiętać o tym, aby do każdego konta używać innego hasła – w sytuacji, gdy jedno z haseł zostanie skradzione, inne konta będą bezpieczne. Popularna stała się również dwustopniowa weryfikacja, którą oferuje już wiele platform z grami. Istnieją również narzędzia w postaci menadżera haseł, który to przy każdym logowaniu generuje unikalne kody.

Zobacz również: Praca zawodowa, a życie rodzinne – lepsza sytuacja dzięki pracy zdalnej?

Cheating

Zasady są po to, aby je łamać? Otóż nie w grach. Korzystanie z tzw. cheatów, niesie za sobą wielkie ryzyko. Utracenie konta, pieniędzy a także ściągnięcie złośliwego oprogramowania, które uszkodzi system to tylko niektóre z zagrożeń. Zakup kont innych graczy może skończyć się fiaskiem i utratą pieniędzy. Gracz decydujący się na zakup konta od nieznanej osoby, nie wie czy takie konto faktycznie do niej należy – może zostało wcześniej skradzione. Takie działania mogą doprowadzić do utracenia pieniędzy a także do podania danych osobowych osobie, która może wykorzystać je w niepożądanych działaniach.

Atak na system komputerowy

DDoS czyli ataki na system komputerowy to kolejne z cyberzagrożeń. Jak do nich dochodzi? Gracze coraz częściej chcą podzielić się z innymi swoimi umiejętnościami lub osiągnięciami w grach. Przez wiele lat ogromną popularnością cieszyły się filmiki w serwisie Youtube, w których osoba grająca pokazywała swoją rozgrywkę. Obecnie jednak coraz częściej gracze transmitują swoją grę na żywo np. na platformie Twitch. Zdarza się, że osoba prowadząca tzw. streama w sposób nieodpowiedni zabezpieczy swoje dane. Taką okazję wykorzystują hakerzy, który uzyskując dostęp do IP gracza w łatwy sposób mogą zaatakować jego system, przeciążając go. Osoby transmitujące na żywo powinny pamiętać o posiadaniu odpowiednich programów antywirusowych, ignorować podejrzane linki oraz nie podawać żadnych prywatnych informacji, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów.