Postępujący rozwój cyfryzacji i nowych technologii całkowicie zrewolucjonizował styl pracy w wielu branżach. Istnieją ludzie, którzy w podróżowaniu i zarabianiu na odległość odnaleźli sens swojego życia. Kim są cyfrowi nomadzi?
Czym zajmują się cyfrowi nomadzi?
Cyfrowi nomadzi to ludzie, którzy wybrali styl życia, polegający na ciągłym przemieszczaniu się. Ich główną motywacją jest podróżowanie i poznawanie nowych miejsc oraz kultury. Umożliwia im to wykonywanie pracy zdalnej, która w większości przypadków polega na freelancingu i start-upach. Cyfrowymi nomadami nazywa się również małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadząc biznes w Polsce zarządzają nim z innego kraju. Rano i popołudniu osoby te zajmują się swoimi obowiązkami, natomiast wieczorem i w nocy korzystają atrakcji, jakie oferuje dane miejsce. Po kilku miesiącach spędzonych w konkretnym kraju ruszają w dalszą podróż – nie są zobowiązani do przestrzegania ścisłych terminów. Zmieniają miejsce zamieszkania wtedy, kiedy poczują taką potrzebę.
Zobacz również: Zebraliśmy najlepsze narzędzia do pracy zdalnej
Cyfrowi nomadzi nie posiadają stałego „domu”. Pracują w kawiarniach i restauracjach, co często jest po prostu niewygodne. Ten styl życia wygląda atrakcyjnie w mediach społecznościowych, lecz podobnie jak każda inna rzecz niesie ze sobą też wiele problemów. Nomadzi chętnie korzystają zatem z biur co-workingowych. Miejsca tego typu wyposażone są szybką sieć Wi-Fi, dostęp do wody, kawy i wygodne fotele. Panuje tutaj spokój, dzięki któremu dużo łatwiej można się skupić na swoich obowiązkach. Niektóre z biur do pracy wspólnej posiadają również miejsca wypoczynkowe oraz salki tematyczne.
Cyfrowy nomad – jak zostać podróżnikiem XXI wieku?
Pierwszym krokiem w kierunku stania się nomadem jest wybór drogi życiowej, która będzie umożliwiała ten styl życia. Zawody takie jak copywriter, pisarz, fotograf i programista są możliwe do wykonywania w sposób zdalny. Ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się jest gwarancją nowych bodźców, które mogą być korzystne w konkretnych profesjach. Cyfrowi nomadzi decydują się na taki styl życia pod pewnymi warunkami. Brak stałego miejsca zamieszkania i ciągłe podróże są bardzo często związane z brakiem stabilizacji finansowej oraz niemożnością założenia rodziny.
Zobacz również: Praca zawodowa, a życie rodzinne – lepsza sytuacja dzięki pracy zdalnej?
Cyfrowi nomadzi wybierają najczęściej kierunki, które są atrakcyjne pod względem turystycznym. Wysokie temperatury, plaże i ciekawe atrakcje są gwarancją urozmaiconego życia. Nie bez powodu wielu z nich zdecydowało się na tymczasowe zamieszkanie na Teneryfie lub Maderze. Do popularnych destynacji zalicza się również Grecję, Albanię i Chorwację. Kuszące są również niewielkie koszty życia w krajach azjatyckich. Tajlandia, Wietnam czy Indonezja sprzyjają byciu cyfrowym nomadem i łączeniu pracy z podróżami.
Decyzja o rozpoczęciu takiego życia powinna być poprzedzona odpowiednio długim czasem zastanowienia. Pochopne decyzje nie są wskazane, ponieważ wybranie drogi cyfrowego podróżnika wymaga opracowania budżetu, odpowiedniej motywacji oraz przestrzegania harmonogramu pracy.
Kluczem do zadowolenia z takiego stylu życia jest wcześniejsze wypróbowanie freelancingu, jako głównego sposobu zarabiania pieniędzy. Tego typu pracę można znaleźć na dedykowanych portalach w internecie. Najpopularniejsze nich, czyli Useme oraz Freelancer.pl są platformami, z których korzysta wielu usługodawców na całym świecie. Warto odpowiednio zaprezentować swoje umiejętności – w tym celu przydatne będzie stworzenie własnej strony lub portfolio. Wątpliwości co do tego stylu życia można rozwiązać dzięki nawiązaniu kontaktu z nomadami z całego świata – na wielu portalach społecznościowych można znaleźć grupy zrzeszające cyfrowych nomadów, którzy zdecydowali się na życie w różnych miejscach świata.
Zobacz również: Czy praca zdalna to to samo co telepraca?