Trendy internetowych randek, czyli co to jest catfishing i kittenfishing?

Randki online to wygodny sposób na poznawanie nowych ludzi, ale nie do końca wiemy z kim mamy do czynienia po drugiej stronie ekranu. Na co powinniśmy uważać? Co to jest catfishing i kittenfishing?

Dla wielu osób aplikacje randkowe są coraz częstszym sposobem na znalezienie partnera do stabilnego i poważnego związku. Istnieje wiele powodów, dla których zauważalny jest wzrost tego trendu, ale o tych dwóch, jako najczęstszych mówią psychologowie społeczni: w otoczeniu, w którym przebywamy nie ma nikogo, kto by nas zainteresował lub zwyczajnie nie mamy czasu, żeby kogoś poznać. I chociaż każdy z nas jest inny, są to główne powody, dla których szukamy i eksperymentujemy w Internecie, do czasu aż w końcu uda nam się kogoś poznać.

Zobacz również: Cyfrowi nomadzi, czyli praca w ciągłej podróży

W czasach kiedy zjawisko randek online staje się coraz bardziej popularne, rozwija się wraz z nim brak wiarygodności. W Internecie możemy się stać, kimkolwiek chcemy – przynajmniej na chwilę. Coraz częściej zamiast pokazywać swoje prawdziwe oblicze, kreujemy obraz persony, z którą w rzeczywistości nie mamy nic wspólnego. Takie przekłamanie jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które próbują rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu i chcą poznać w sieci kogoś, komu będą mogły zaufać. To właśnie te osoby są najbardziej narażone są na „pułapki społeczne” i emocjonalne zaangażowanie się w bezczelne oszustwo.

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy osoba, z którą rozmawiacie online, jest prawdziwa? Czy jedynie udaje kogoś, prezentując nam swój fałszywie wykreowany wizerunek? Należy zadać pytanie, w kim w takim razie naprawdę się zakochujemy? I ile czasu musi minąć, żeby wyszło na jaw, że wszystko to, co widzieliśmy na profilu tej osoby, jest zwykłą ściemą? Według badań psychologicznych większa część związków, które poznały się przez Internet, rozpada się po około dwóch miesiącach, właśnie z tego powodu.

Zobacz również: Grasz w gry online? Co zrobić, aby uniknąć ataków hakerów i grać bezpiecznie?

Czym jest catfishing i kittenfishing?

Catfishing oznacza przedstawianie się, jako kompletnie inną osobę, kradnąc tożsamość prawdziwej osoby lub używając znalezionych losowo danych personalnych i fotografii do stworzenia sobie nowej tożsamości. W takim przypadku osoba uwodzi podszywając się pod kogoś zupełnie innego. Taka osoba nie zdradza swojej tożsamości, wchodzi w fałszywą relację z drugą osobą, dla której wszystko jest prawdziwe i do samego końca pozostaje anonimowa. Chociaż nie wszystkie oszustwa randkowe są perfidne, nierzadko catfishing ma na celu wyłudzenie pieniędzy od swoich ofiar lub cennych danych osobowych. Catfishing to bardzo niebezpieczna zabawa.

Kittenfishing polega na tym, że osoba w sieci celowo „zakłamuje rzeczywistość”, tworząc fałszywy obraz siebie poprzez podkreślanie swoich korzystnych cech lub bagatelizowanie tych mniej pożądanych. Pojęcie kittenfishingu zdefiniowali twórcy aplikacji randkowej Hinge. Oszukująca osoba kreuje swoje życie na podstawie podkoloryzowanych, wspaniałych obrazów, celowo pomijając szarą stronę codziennej rzeczywistości, wolną od problemów i wad. Od samego początku skupia uwagę partnera na swoich mocnych stronach. Osoby, które ulegają trendowi, jakim jest kittenfishing, prezentują siebie jako bardzo ciekawe i atrakcyjne, które prowadzą interesujące życie, często wypełnione fascynującymi podróżami, aktywnie uprawiają przeróżne sporty i stołują się w najlepszych restauracjach, a po czasie okazuje się, że ich czas jest głównie wypełniony jest nudną pracą i leżeniem na kanapie.

Ludzie nadal mogą spotykać się w sieci i rozwijać prawdziwe relacje za pośrednictwem serwisów randkowych, aplikacji i mediów społecznościowych, ale pamiętając, że catfishing wciąż istnieje. Aplikacje randkowe sprzyjają „naciąganiu prawdy” i kreowaniu fałszywego obrazu siebie, dlatego warto mieć sceptyczne podeście, zwłaszcza jeśli osoba po drugiej stronie ekranu nigdy nie może rozmawiać przez telefon lub wideo czat. Randkując online należy być świadomym i ostrożnym, zwłaszcza jeśli ktoś udziela Wam podejrzanych odpowiedzi, a potencjalna randka wydaje się „zbyt piękna, żeby była prawdziwa”. Powodzenia!

Zobacz również: Jak uchronić się internetowy rachunek bankowy przed cyberprzestępcami?