Dziecko bezpieczne w sieci - porady i dobre praktyki

Komputer oraz smartfon to przedmioty codziennego użytku. Dzieci od najmłodszych lat poznają nowinki techniczne i potrafią obsługiwać laptop czy telefon. Niestety cyberprzestępcy zdają sobie z tego sprawę i opracowują ataki, których celem jest wykorzystanie naiwności i niewiedzy najmłodszych. Według statystyk małoletni staja się bardzo często ofiarami cyberprzestrzeni. Mimo tego, że sytuacja jest nagłaśniana tendencja się nie zmienia, a oszuści szukają nowych sposobów, by oszukać dzieci. Dlatego tak ważna jest świadomość niebezpieczeństw, jakie czyhają w internecie na najmłodszych. Należy także wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć komputer i jak uświadomić dzieci.

Zobacz również: Jak nie pogubić się w sieci, czyli przykłady internetowych zagrożeń

Komputer zabezpieczony hasłem

Każdy system i profil powinny być zabezpieczone hasłem niezależnie czy dotyczy to dziecka czy osoby dorosłej. W taki sposób gwarantujemy sobie bezcenne bezpieczeństwo. Wybór hasła nie powinien być pozostawiony losowi, dlatego o popularnych hasłach typu 1234, czy qwerty należy szybko zapomnieć. Data urodzenia czy imiona dzieci też nie są najlepszym pomysłem. Warto zastosować kombinację cyfr, liter i znaków, które będą stanowić silne hasło.

Następnie należy podjąć decyzję czy dziecko będzie znało hasło do swojego systemu. Wtedy będzie korzystać z komputera zawsze, kiedy będzie miało na to ochotę. A może hasło będą znali tylko rodzice, to pozwoli na dodatkową kontrolę. Komputer dziecka będzie włączany tylko wtedy, gdy dorośli uznają, że jest ku temu potrzeba. Ta kwestia należy już do rodzica.

Zabezpieczenie komputera dziecka

Nauka zdalna oraz inne czynniki wpływają na to, że dzieci posiadają własne komputery. W tym przypadku nie można zapomnieć o utworzeniu osobnego konta użytkownika dla pociechy. To samo należy zrobić, gdy dziecko dzieli sprzęt z rodzicami. Dzięki temu można wprowadzić wiele zabezpieczeń na koncie dziecka, warto pamiętać, że nie mają one wpływu na konta innych użytkowników. Takie konto nie ma uprawnień administratora, dzięki temu młodzi pasjonaci informatyki nie będą w stanie ominąć blokad rodzicielskich. Jeżeli komputer jest przeznaczony jedynie dla użytku dzieci należy utworzyć na nim dodatkowe konto, które będzie pełnić funkcję administratora. Jest to niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania sprzętu. Dzięki temu rodzic jako administrator będzie mógł kontrolować działania swojej pociechy oraz ewentualnie zmieniać poziom ochrony, gdy zajdzie taka potrzeba.

Nowe konto w Windows — dla dziecka

Idąc naprzeciw potrzebom rodziców i dzieci w systemie Windows można utworzyć konto specjalnie dla młodszych użytkowników. Sama konfiguracja nie jest trudna i zostanie opisana poniżej. Na początku należy przedstawić korzyści, jakie niesie za sobą osobne konto dla dzieci. W opcji Zarządzaj ustawieniami rodziny w trybie online można:

  • ustawiać opcje bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu
  • ustawiać godziny korzystania z komputera
  • wprowadzić zakres uprawnień dla aplikacji i gier
  • konfigurować opcje płatności w aplikacjach
  • sprawdzić ostatnie działania w sieci

Takie ustawienia pomogą dorosłym zadbać o bezpieczeństwo dziecka i jego danych w sieci, poza tym ułatwią wprowadzenie odpowiednich nawyków z zakresu korzystania z komputera.

Konfiguracja konta Windows

Jak już wspomniano jest to bardzo proste. Takie ustawienia można wprowadzić w Windows 10 oraz 11. W tych systemach istnieje możliwość utworzenia konta dla dziecka, które częściowo jest już skonfigurowane pod kątem młodszych użytkowników. Konfiguracja odbywa się w menu Ustawienia, następnie należy wejść w dział Rodziną i inni użytkownicy. Tam należy kliknąć znak „+” aby dodać nowego użytkownika. Pojawi się kilka opcji, należy wybrać — Utwórz konto dla dziecka. System poprosi o dodanie adresu e-mail. Ważny jest fakt, że konto dla dziecka nie ma uprawnień administratora.

Edukacja ponad wszystko

Dobre zabezpieczenia i odpowiednią ochrona są bardzo ważne jednak należy zadbać także o świadomość dziecka. Odpowiednie relacje z pociechą oraz poważne rozmowy na temat serfowania w sieci i użytkowania komputera to podstawa. Decydując się na to by dziecko korzystało z komputera i internetu należy przedstawić mu wszystkie plusy i minusy. Szczególną uwagę należy zwrócić na niebezpieczeństwa, które kryją się w zakamarkach internetu. Wspólna nauka obsługi komputera zbliża i buduje zaufanie. Dzięki temu pociecha zgłosi się do rodzica, gdy zauważy coś niepokojącego. Warto wpajać dziecku zasadę ograniczonego zaufania w sieci, dodatkowo należy zadbać by poznało tzw. Kodeks Dobrego Zachowania w Sieci. I najważniejsze, nigdy nie można bagatelizować sytuacji, gdy dziecko przyjdzie z obawą i problemem związaną z komputerem lub internetem, ponieważ może być to początek niebezpiecznej sytuacji, której można zapobiec.

Zobacz również: Jak wykryć trojana w telefonie?

Kontrola rodzicielska

Opcja ta pozwala na kontrolowanie działań dziecka w sieci. Dzięki temu system będzie blokował zakazane strony internetowe, ściąganie i instalowanie niechcianego oprogramowania oraz nie pozwoli na dłuższe korzystanie z komputera niż zostało to ustalone.

Producenci idąc na przeciw potrzebom rodziców oferują różnego rodzaju zabezpieczenia. Warto się nimi zainteresować, porównać i wybrać odpowiednie dla siebie i dziecka.

Kontrola rodzicielska na różnych systemach

W systemie Windows 10 kontrolą rodzicielską można zarządzać w zakładce — Zarządzaj ustawieniami rodziny w trybie online.

Dla dzieci poniżej 13 roku życia można utworzyć konto Google dla najmłodszych, o tej opcji nie każdy wie, warto się tym zainteresować. Konto można ustawiać poprzez platformę Family Link. Dzięki temu rodzice nawet z pracy mogą sprawdzić aktywność dziecka w sieci. Jest to bardzo ważne w dobie nauki zdalnej, kiedy dziecko dużo czasu spędza przed ekranem komputera. Możliwe jest sprawdzenie aktywności na YouTube czy Google. Podobne uprawnienia zostały wprowadzone przez inne znane przeglądarki internetowe oraz niektóre gry.

Kontrola rodzicielska na routerze

Wcześniej wspomniano, że rodzic jest w stanie kontrolować aktywność swojej pociechy z poziomu oprogramowania oraz różnych aplikacji. Poza tym możliwa jest bardziej zaawansowana konfiguracja routera. Odpowiednie ustawienia umożliwiają wprowadzenie różnych ograniczeń np. blokady poszczególnych stron internetowych lub wprowadzenie ograniczeń na niektórych stronach. Z pozycji routera można określić godziny, w których wybrane urządzenie podłączone do LAN będzie mogło korzystać z sieci.

Aby odpowiednio skonfigurować router, trzeba zalogować się do interfejsu webowego, odbywa się to poprzez główny adres IP routera. Następnie należy znaleźć odpowiednie opcje blokady, które mogą kryć się pod takimi hasłami jak „blokada rodzicielska”, „ochrona dzieci” czy „kontrola”. Sam proces konfiguracji może się różnić w zależności od urządzenia oraz dostawcy usług internetowych. Jeżeli chcemy ograniczyć czas użytkowania jednego z urządzeń podłączonych do sieci LAN, a nasz router jest angielskojęzyczny wystarczy wyszukać opcję – Internet Access Time.

Zobacz również: Największe zagrożenia dla twojego komputera

Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem i wirusami

Wszyscy jesteśmy narażeni na zainfekowanie komputera, tym bardziej dzieci, które nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenie się pod nimi kryje. Dlatego warto zabezpieczyć komputer pociechy dobrym programem antywirusowym, mimo, że nowe systemy operacyjne posiadają pewne zabezpieczenia. Odpowiednio dobrane „antywirusy” chronią dokładnie komputer, a tym samym wszystkie hasła dostępu, pocztę elektroniczną, kontrolują połączenia lokalnej sieci WiFi, a także osłaniają kamerkę wbudowaną w laptopa. Jedną z ważniejszych funkcji, jakie powinien posiadać dobry program antywirusowy jest firewall. Jest to blokada, która zabezpiecza komputer dziecka przed atakami hakerów poprzez filtrowanie wysyłanych i pobieranych informacji.

Ochrona przed internetowymi zagrożeniami

Kiedy wszystkie możliwe oprogramowania zostały zainstalowane należy skupić się na zagrożeniach, których nie wyeliminują odpowiednie ustawienia sprzętowe. Mowa tutaj o phishingu. Jest to wysyłanie przez wiadomości e-mail lub komunikatory fałszywych linków. Po kliknięciu w taki link na komputerze zainstalowane zostaje oprogramowanie, które kradnie hasła i infekuje komputer. W tym przypadku nawet najlepsze programy antywirusowe mogą nie podołać, dlatego tak ważna jest rozmowa z dziećmi na temat zagrożeń w internecie. Najmłodszych należy uczulać na podejrzane wiadomości i wpajać im, że każdą dziwną wiadomość powinni od razu zgłaszać dorosłym. Dzięki szybkiej edukacji dzieci stają się wrażliwe na takie sytuacje i odpowiednio reagują w przypadku takich działań hakerów.